Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Bröd => Ämnet startat av: Gilbert skrivet 18 nov-13 kl 21:21
-
Varför kostar 5 kg hel råg 130 sek?
-
Varför kostar 5 kg hel råg 130 sek?
därför att rågen ff är hel så klart :) nej jag skojar bara, ingen aning. det har väl med efterfrågan att göra skulle jag tro......
-
Varför kostar 5 kg hel råg 130 sek?
För att det går att göra en fantastiskt god sherry av dem?
-
Eller tillgång. Var odlas för den delen råg? Jag har då aldrig sett någon häromkring.
-
Möjligen ... men jag skall provmala och se om det blir bättre surdegar med pure råg. Har fortfarande inte fått till de där större ihåligheterna i brödet ännu.
-
Det beror väl på var man köper rågen. Inte så många odlar råg nu men hittar du en bonden som gör det får du nog köpa billigare. Bjud 5 kr/kg så tjänar ni båda bra på affären.
-
Jag har frötidningen och Land, skall kolla där.
-
För ett par år sedan fick jag inte tag i hel råg öht :-\
-
Saltå kvarn säljer hel råg men tar betalt också, de har en butik inne i stan.
-
Hittade lite påsar på Citygross, 18 sek/kg. Småpåsar 700g, men behöver inte mera för att testa.