Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  kalkyl  (läst 8562 gånger)

skogsbonne

  • Inlägg: 802
    • Värmland
SV: kalkyl
« Svar #60 skrivet: 13 dec-12 kl 21:37 »
det är inte jag som betalar hönshus. men allt annat betalar jag. har man byggt ett hönshus behöver det ju inte göras något på många år

Existens!

  • Gäst
SV: (Ämne saknas)
« Svar #61 skrivet: 14 dec-12 kl 04:34 »
Den enklaste kalkylen för raser som värper bra är ganska enkel att ha i huvudet.  2,5 kg foder per kg ägg . 20 kg ägg per höna.  Så betalar man 5 kr för fodret och 60 kr för hönan så blir kostnaden per kg ägg 15,50.  Dvs nästan precis 1 kr /ägg.

skogsbonne

  • Inlägg: 802
    • Värmland
SV: kalkyl
« Svar #62 skrivet: 14 dec-12 kl 06:24 »
ok det är på en månad? mina 20 värphöns5 unghöns,4vuxna brahma och 3 unga bramha äter ca 2.7 kg mat på 9 dagar

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: (Ämne saknas)
« Svar #63 skrivet: 14 dec-12 kl 06:58 »
Den enklaste kalkylen för raser som värper bra är ganska enkel att ha i huvudet.  2,5 kg foder per kg ägg . 20 kg ägg per höna.  Så betalar man 5 kr för fodret och 60 kr för hönan så blir kostnaden per kg ägg 15,50.  Dvs nästan precis 1 kr /ägg.
Det blir mer spill när man har flera mindre grupper. Och om man inte har så bra foderautomater blir det också mer spill. Har man många fler tuppar går det mer foder, säljer man avelsägg brukar man ha 1 tupp per 2-10 hönor. Jag har typiskt ca 1 tupp per 5 hönor för att få bra befruktning.

Har man en annan åldersfördelning så stiger foderförbrukningen snabbt. Just nu har jag t ex, med flit, många unghönor som kläckts så sent att de inte kommer att värpa förrän till våren. Sedan har jag ganska många hönor som är över ett år och som kommer att ha värpuppehåll hela vintern. Så trots att jag har flera raser som värper väl så bra som värphybrider under äggläggningssäsongen så har jag en mycket större foderförbrukning. Just nu får jag t ex ca 5-10 ägg i veckan på alla mina hönor. De äter för ganska mycket pengar, och kommer att fortsätta att göra det under hela vintern, men jag har inga ägg att sälja. Visst, det är mitt val, eftersom jag optimerar för avelsägg, inte för matägg, men det blir en mycket högre kostnad per ägg, och den kostnaden måste bäras av äggförsäljningen under våren och sommaren, om min hönshållning ska bära sig ekonomiskt. Kostnaden per ägg är mycket högre än 1 kr/ägg.

ok det är på en månad? mina 20 värphöns5 unghöns,4vuxna brahma och 3 unga bramha äter ca 2.7 kg mat på 9 dagar
Det kan väl ändå inte stämma?! Det är jättelite foder per djur. Minst 100-200 g foder per individ och dag brukar jag räkna, beroende på temperatur, om de växer, om de värper osv.

Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: kalkyl
« Svar #64 skrivet: 14 dec-12 kl 07:03 »
det är ju skillnad på matägg och avelsägg för avelsäggen måste man ju packa noga. säljer du avelsägg nu också för om du inte gör det så borde det bli många över?
vad har du för ras? det verkar vara en poplär ras eftersom du får sålt nästan bara avelsägg?
Jag har många olika raser. Det går inte att få alla ägg sålda som avelsägg om man bara har en ras. Vill man veta vilka raser jag har kan jag maila en lista.

Och det är skillnad på packtiden, såklart. Men det tar tid att sköta kundkontakterna, oavsett om man säljer matägg eller avelsägg, den tiden har du nog inte tänkt på när du funderat över hur lång tid din hönshållning tar.

Jag har nästan inga höns som värper just nu, de är antingen för unga eller äldre som gjort värpuppehåll över vintern. Just nu får jag inte ens så många hönsägg som jag skulle vilja äta själv.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

jerker_s

  • Inlägg: 472
    • Södermanland
SV: (Ämne saknas)
« Svar #65 skrivet: 14 dec-12 kl 09:08 »
Den enklaste kalkylen för raser som värper bra är ganska enkel att ha i huvudet.  2,5 kg foder per kg ägg . 20 kg ägg per höna.  Så betalar man 5 kr för fodret och 60 kr för hönan så blir kostnaden per kg ägg 15,50.  Dvs nästan precis 1 kr /ägg.

Ja den var väldigt enkel!! Bra att ha som grund, men allt annat får inte glömmas bort!!

"värper bra" = alltså endast uträknat på högproducerande värphybrider (ej rashöns)
I denna kalkyl är endast fodret inräknat, inget annat. Det finns många andra utgifter, som tidigare diskuterats..

 

Existens!

  • Gäst
SV: (Ämne saknas)
« Svar #66 skrivet: 14 dec-12 kl 11:32 »
Ja den var väldigt enkel!! Bra att ha som grund, men allt annat får inte glömmas bort!!

"värper bra" = alltså endast uträknat på högproducerande värphybrider (ej rashöns)
I denna kalkyl är endast fodret inräknat, inget annat. Det finns många andra utgifter, som tidigare diskuterats..

Nej, det är en kalkyl för att räkna ut produktionskostnaden för 1 kg ägg, inget annat. Och ja, den utgår från värphybrider.

Tanken är att man köper en höna som börjar värpa efter 2 veckor, och under sin levnad så kommer den att värpa 20-22 kg ägg. Har man då betalat 60 kr för den, så blir det alltså 3 kr per kg ägg.
2, 5 kg foder är vad som behövs för att producera 1 kg ägg, det är alltså 140 gram per dag i 18 dagar.
Så beroende på vad man ger för fodret kommer storproducenterna då ner till en kostnad runt 10,50 per kg ägg, och dom får runt 12 kr när dom säljer till ett packeri.

Det här är grunden för att sen kunna räkna ut hur många höns man behöver ha för att få den inkomst man har tänkt sig.

Ska man ta fram egna avelsdjur så är det bättre att ta bort kostnaden för hönan, och bara räkna på fodret. Sen lägger man kostnaden för hönan bland de övriga kostnaderna för unga djur, tuppar och pausande djur.

Exempel

Om vi tar till lite marginal, och säger att det går åt 3 kg foder per kg ägg, och vi betalar 5 kr, så har vi en kostnad för äggen på 15 kr/kg.
Vi säljer allt hemma och tar 30 kr/kg, och gör alltså en vinst på 15 kr för varje sålt kg.

Vi säger att vi har 500 höns som värper, och dom ligger på 80% dvs 400 ägg per dag = 23 kg * 15 kr = 345 kr/ dag i vinst.
Det blir ca 10 000 i månaden.
Nu är det bara att räkna.. hur mycket strö gör jag av med per månad? Hur många hönor/tuppar som inte producerar ägg har jag? Vad vill jag köpa till extra?
2 balar spån i veckan blir  600 kr
4 säckar morötter             250 kr
Kycklingar, pausande djur, tuppar.. 100 st ? ( vad är rimligt? ) som äter 150 gr foder per dag = 450 kg foder i månaden =2250 kr.
Stängsel och annat är ju beroende på hur länge man kommer att hålla på.

Men 3000 kr i övriga kostnader, så är det ändå 7000 kr över per månad, på 500 höns.

Sen är alltid frågan om man klarar att sälja 23 kg ägg per dag för 30 kr/kg.

skogsbonne

  • Inlägg: 802
    • Värmland
SV: kalkyl
« Svar #67 skrivet: 14 dec-12 kl 16:28 »
det var visst 2.7 kg mat per dag och inte på 9 dagar.
jag kommer sälja mest matägg men om någon vill köpa avels ägg så kommer jag har 3 små grupper med maraner svarthöns och brahma. en stor grupp med värphöns som kommer ge avelsägg till dom som vill kläcka fram hög värpande höns av lohman x lohman


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

114 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Alltid lika härligt när åter trillar ner i brevlådan.
/EmelieT

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser